/ / / Bobok – Audiobook

Bobok – Audiobook

24.99 

Kategoria:

Opis

Kolejnym dzieckiem naszego wydawnictwa było wydane w czerwcu 2020 r. opowiadanie pt. “Bobok”. Opowiadanie to zostało wydane w formacie audiobook. Autorem tekstu opowiadania jest Jeremi Bartosiak, zaś ilustracji Aleksandra Cagara. W projekcie wziął udział posiadający wspaniały i niepowtarzalny głos, wybitny polski aktor, Pan Wiktor Zborowski.

„Bobok” to opowiadanie zainspirowane postacią, którą autor opowiadania był straszony przez babcię , gdy jako dziecko spędzał wakacje we wsi Bystra Podhalańska (wieś w Małopolsce, Beskid Makowski).

Zapraszamy do odsłuchania fragmentów w/w audiobooka na naszym profilu na Instagram @wydawnictwo_bbk lub na portalu Youtube  pod adresami

https://www.youtube.com/watch?v=G2dpehDg0kA&t=18s

https://www.youtube.com/watch?v=gyJfUCMkGsM&t=1s

Według Wikipedii Bobok to nadprzyrodzona istota z polskiego folkloru, prawdopodobnie demonem z wierzeń słowiańskich. Istota ta była nieco odmiennie nazywana w różnych rejonach Polski tj. bobok, babuk (Wielkopolska i Małopolska), babok, bebok (Górny Śląsk). W polskich wierzeniach ludowych bobok był małą, brzydką i złośliwą istotą, którą straszono dzieci w celu ich zdyscyplinowania. Wzmianka o bobie znajduje się w pochodzącej z początku XVII wieku Peregrynacji dziadowskiej – według niej bobo miał bić dzieci i czynić w domu różne szkody. Można go było przebłagać ofiarą z żywności. Relikty tych wierzeń zachowały się jeszcze w XIX wieku (odnotował je m.in. Oskar Kolberg); w Wielkopolsce i Małopolsce straszono dzieci powiedzeniem: „cicho bądź, bo cię bobok weźmie”, albo „jak nie bydzies jot, to cie bebok zjy”.

Bohdan Baranowski cytuje dwa utwory ludowe traktujące o bobie;

w Puszczy Sandomierskiej znana była kołysanka:

Dodo moje, dodo,

Ścigało mnie bobo,

Ręce, nogi miało.

Ukochać mnie chciało

Siedziało na lipie,

Wytrzeszczało ślipie.

zaś w okolicach Olkusza:

Pójdźmy Jasiu oba,

Nie bójmy się boba,

Bo bobo malutkie,

Zbijemy go oba.

Dodatkowe informacje

Rodzaj

Audiobook

Format

mp3

Wydanie

Pierwsze(2020 r.)

Lektor

Wiktor Zborowski

Autor

Jeremi Bartosiak

Język

Polski

Czas trwania

49,39 min

Numer ISBN

978-83-952135-2-6

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Bobok – Audiobook”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *